Bieg Mały Patriota

Bieg Mały Patriota

W niedzielę 5. listopada odbył się kolejny, bo już 4. Bieg Mały Patriota. Jest to impreza towarzysząca Lubońskiemu Biegowi Niepodległości przeznaczona dla dzieci w wieku od 0 do 15 lat. Tym razem mieliśmy możliwość zorganizowania go na Stadionie Miejskim przy ul. Rzecznej w Luboniu. Ziemną bieżnię stadionu specjalnie na tą okazję przygotowywaliśmy już od pół roku, tak by Mali Patrioci mogli biec po niej bez przeszkód. W przygotowaniach obiektu, oprócz członków Lubońskiego Klubu Biegacza brało też udział wielu wolontariuszy ochotników. Organizacja samego biegu to również wiele godzin spędzonych przez klubowiczów na dopinanie ostatnich szczegółów. Ale najwięcej starań kosztowało nas załatwienie przepięknej pogody, która nie zawiodła nas ani na minutę.

W niedzielę punktualnie o godzinie 12 rozpoczęliśmy Bieg. Ale zanim padł pierwszy strzał startera odbyła się mała uroczystość. Wręczyliśmy podziękowania dla Burmistrz Miasta Luboń Małgorzaty Machalskiej, która objęła też patronat honorowy nad Biegiem, dla pierwszego prezesa Klubu Jakuba Mączkowiaka oraz dla Agnieszki Sawickiej-Moczulskiej za szczególną pomoc w organizacji Biegu. Kolejny uroczysty moment to uroczyste wciągnięcie flagi Polski na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. To jeden z wielu pomysłów naszego nieocenionego prezesa Marka Siudy.

Wszystkie dzieci ubrane w biało-czerwone chusty, które mogły znaleźć w pakietach startowych. Oprócz tego znajdowały się w nich bańki, batony ufundowane przez przedstawiciela marki Corny oraz owoce otrzymane od Eurocash, kolejnego z darczyńców.

Przyszedł czas na starty poszczególnych grup wiekowych. Dzieci były prowadzone na linię startu przez harcerzy oraz Strzelców odzianych w mundury i niemal pełne wyposażenie wojskowe. Rozgrzewkę przed startem prowadziły zawodniczki naszego Klubu, Ewelina oraz Natalia. Sygnał do startu tradycyjnie już dawała pani burmistrz przez odpalenie startera. Najmłodsze dzieci miały do pokonania 100m trasy w towarzystwie rodziców. Dziewczynki i chłopcy startowali osobno i był to jedyny bieg, w którym nie wyłanialiśmy pierwszych miejsc – wszyscy byli zwycięzcami. Po nich dzieci w wieku 5-6 lat. Dość duże, by mogły przebiec dystans 150m same. Ponownie mundurowa eskorta i rozgrzewka. Przedszkolaki już wiedziały, co to wyścig i, że aby wygrać trzeba być pierwszym na mecie. Jako pierwsze uczyniły to Hanna Grycza i Adrian Korkus.
Po nich czas na dzieci w wieku 7-9 lat. Do przebycia miały poważny dystans, bo 600m czyli półtora okrążenia bieżni. To dzieci, które już coś trenują. A to piłkę nożną, a to właśnie bieganie czy choćby taniec. Podczas każdego ze startów dzieciakom towarzyszyli Strzelcy, jednak z każdą kolejną grupą wiekową przychodziło im to z coraz większym trudem. Za to mali biegacze poradzili sobie z tym dystansem doskonale. Najszybsi byli Bianka Adamczewska oraz Dominik Kędziela.
Nadszedł czas na dwa okrążenia bieżni, czyli 800m zaliczane już do dystansów średnich. Światowe rekordy schodzą poniżej dwóch minut. Zawodnicy w wieku 10-12 lat pokonali trasę w niewiele krótszym czasie. Pędzili po bieżni niczym zawodowcy. Najlepsi to Wiktoria Bartkowiak i Kuba Krawczyk.
Najstarsi uczestnicy, w wieku 13-15 lat, czyli uczniowie gimnazjum mieli do pokonania aż cztery okrążenia, co daje 1600m. Ze względu na małą ilość zawodników podjęliśmy decyzję o jednoczesnym wystartowaniu dziewczyn i chłopaków. Ci biegacze już musieli wiedzieć jak rozłożyć siły na kolejne okrążenia. Liderami zostali Gabriela Matuszczak i Maksymilian Rybacki. Maks od samego początku prowadził powiększając tylko przewagę nad pozostałymi i wygrał w pięknym stylu. Tradycją jest, że nie mierzymy czasu zawodnikom, ale z trybun ktoś zameldował czas 5 minut i kilkanaście sekund, co jest niemałym wyczynem.
Po zakończeniu wszystkich biegów przyszedł czas na dekorację. Wszystkie pierwsze trójki otrzymały pamiątkowe puchary z rąk pani Burmistrz Miasta Luboń Małgorzaty Machalskiej.
Na szczególne podziękowania zasługują Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 4111 Luboń. Wyposażeni w kilkunastokilogramowe oporządzenie towarzyszyli oni wszystkim biegaczom, a zwłaszcza tym ostatnim, którzy z różnych powodów nie mogli ścigać się do końca. Wyrazy uznania należą się również harcerzom za udział w poczcie sztandarowym oraz przy obsłudze punktu żywieniowego. Dziękujemy również naszym pozostałym partnerom: A-M Biuro Rachunkowe, Marago Fit, IzMark – to centrum logistyczne, bez którego bieg by się nie odbył. Dziękujemy także Szkole Językowej Salamanca oraz Sklepowi Medyczno-Ortopedycznemu. Swoje święto miał również mózg całego przedsięwzięcia, Sławek Budziszewski – to jego imieniny.
Ten bieg był wyjątkowy pod wieloma względami, jak choćby liczby fotografów, którzy postanowili uwiecznić zmagania Małych Patriotów na bieżni. Nadal spływają do nas galerie zdjęć oraz filmy z imprezy. Widać na nich zadowolone miny dzieci, co dla nas jest najwyższą oceną i motywacją do tego by działać dalej. My już czynimy przygotowania do tego, by przyszłoroczny Bieg Mały Patriota był równie wyjątkowy. A w przyszłym roku ważna rocznica, bo 100-lecie odzyskania niepodległości oraz piąta edycja Biegu.

Dziękujemy!
Luboński Klub Biegacza

Galeria zdjęć